Odcinek 5

Tytuł: Odcinek 5

Epizod serialu Game of Thrones

Przy łóżku rannego Szarego Robaka jest Missandei. Przy ciele Barristana Selmy’ego czuwa Daenerys. Dziewczyna rozkauję aby sprowadzić po przedstawicielu każdego z wielkich rodów Meereen i zaprowadza ich do podziemi, w których trzyma smoki. Jeden z mężczyzn zostaje spalony i pożarty przez uwięzione bestie. Egzekucja pozostałych członków wielkich rodów zostaje odłożona na później.

Sam Tarly czyta maestrowi Aemonowi skargi na temat Daenerys. Maester żałuje, że z racji wieku nie może nic zrobić w sprawie swej krewniaczki. Jest zdania, że Targaryen nie powinien być samotny. Rozmowę przerywa im Jon Snow, który prosi maestra o radę dotyczącą kontrowersyjnej decyzji, jaką jest zmuszony podjąć. Aemon doradza mu, by zabił w sobie chłopca i pozwolił narodzić się mężczyźnie.

Snow rozmawia z Tormundem. Oznajmia mu, że wprawdzie Nocna Straż od tysięcy lat chroni krainę człowieka, ale czyni to źle, ponieważ walczy z dzikimi, którzy również przynależą do krainy ludzi i zasługują na ochronę. Jon proponuje Tormundowi, aby ten wybrał się za Mur i przyprowadził wolnych ludzi, a Snow pozwoli im przejść tunelem pod Murem i da im ziemie po południowej stronie Muru. Jest jednak jeden warunek – gdy przyjdzie czas, dzicy będą walczyli wraz z Nocną Strażą przeciwko wspólnemu przeciwnikowi. Następnie Jon Snow zdejmuje Tormundowi kajdany, a ten mówi, że dzicy ukryli się w Hardhome. Tormund chce, by Jon poszedł wraz z nim, ponieważ wolni ludzie muszą usłyszeć propozycję od lorda dowódcy.
Bracia z Nocnej Straży są oburzeni, kiedy słyszą co Jon Snow zamierza zaproponować dzikim. Większość jest przeciwna temu rozwiązaniu, a argumenty Jona, że zmarli dzicy zasilą armię nieumarłych wcale do nich nie przekonują. Zdegustowany propozycją Jona jest Olly, który odebrał to bardzo osobiście.

Brienne zatrzymała się w gospodzie w pobliżu Winterfell i próbuje się skontaktować z Sansą za pośrednictwem jednego z miejscowych mężczyzn. Stara służąca przekazuje Sansie, że gdyby znalazła się w kłopotach to ma zapalić świecę w oknie wieży. Dziewczyna idzie obejrzeć wieżę i spotyka Mirandę, która po krótkiej rozmowie prowadzi ją do psiarni. W jednej z klatek Sansa zauważa chłopaka, który kiedyś był Theonem Greyjoyem.

Theon mówi Ramsayowi, że Sansa go widziała, a jego pan jednak mu wybacza. Sansa wraz z Boltonami je razem kolację. Atmosfera jest gęsta, choć Ramsay stara się prowadzić rozmowę. Mówi Sansie, że Theon został ukarany za zabicie młodych Starków, dostał nowe imię i jest teraz nowym człowiekiem. Ramsay ma pomysł aby z braku innych krewnych to Theon oddał mu Sansę w czasie ich ślubu. Roose i Walda mają dla swych towarzyszy świetną nowinę – dziewczyna jest w ciąży, a maester jest pewny, że będzie miała syna. Wiadomość ta bardzo niepokoi jednak Ramsaya, który boi się o swoją przyszłą pozycję. Roose konwersuję z synem wieczorem w swoim pokoju. Mówi mu o jego matce, a potem wspomina o Stannisie, który chce zdobyć Żelazny Tron. Ramsay obiecuję swoją pomoc w pokonaniu Baratheona.

W bibliotece Sam rozmawia z Goździk. Dziewczyna jest zaskoczona wielkością biblioteki, choć Sam uważa, że największa biblioteka znajduje się w Cytadeli, w Starym Mieście, gdzie szkoli się maestrów. Sam mówi, że kiedyś chciał zostać maestrem. Gdy do biblioteki przychodzi Stannis, Goździk ucieka. Stannis wypytuje Sama o to, jak zabił Innego, a chłopak opowiada jej o smoczym szkle oraz o armii umarłych, jaką widział za Murem. Stannis każe mu kontynuować lekturę i opuszcza bibliotekę. Idzie do Davosa i mówi mu, że wojsko ruszy o świcie na południe. Razem z armią jedzie Shireen i Selyse, które zdaniem Stannisa będą bezpieczniejsze w obozie niż na Murze.

Szary Robak budzi się po trzech dniach, jest przybity informacją o śmierci Selmy’ego i jest zdania, że wszystkich zawiódł. Missandei pociesza jednak chłopaka. Następnie udaje się do Daenerys, która prosi ją o radę odnośnie dalszych planów. Dany rozmawia z uwięzionym w celi Hizdahrem, przyznaje mu rację odnośnie tradycji spajającej miasto i wyraża zgodę na otwarcie aren. Aby wzmocnić więź łączącą ją z Meereen Daenerys chce poślubić jednego z potomków wielkich rodów. Jej wybór pada na Hizdahra.

Tyrion i Jorah docierają do ruin Valyrii. Tyrion zauważa na niebie smoka i w tym i zaraz potem atakują ich łódź kamienni ludzie. Jeden z napastników wciąga Tyriona pod wodę. Jorahowi udaje się wyciągnąć Lannistera na brzeg. Jorah sprawdza, że żaden z zarażonych chorobą nie dotknął Tyriona. Jest pewny, że on sam również uniknął kontaktu z chorymi, niestety jest w błędzie...

 • 0.0
  • Global rating average: 0.0 out of 10
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  Średnia ocena na 0 głosów

Najlepiej ocenione odcinki

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityki Prywatności. Copyright by Net Seriale 2012 - 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone.