Odcinek 1

Tytuł: Odcinek 1

Epizod serialu Game of Thrones

Nastoletnia Cersei Lannister razem ze swoją przyjaciółką wybiera się do leśnej wiedźmy. Chce wiedzieć więcej na temat swojej przepowiedni dotyczącej przyszłość. Okazuję się, że poślubi króla, przez jakiś czas będzie królową, aż zjawi się inna, młodsza i piękniejsza, która pozbawi ją wszystkiego, co dla Cersei jest drogie. Wiedźma przepowiada, że królowa będzie miała trójkę dzieci, które zostaną ukoronowane, a potem umrą.
Dorosła Cersei zastanawia się nad przepowiednią w dniu pogrzebu Tywina Lannistera. Przy ciele ojca czuwa Jaime. Cersei rozmawia z bratem, oznajmiając mu, iż pośrednio odpowiada za śmierć Tywina.

Zamknięty w skrzyni Tyrion dociera wraz z Varysem do Pentos. Starszy nas szeptaczami uwalnia Lannistera dopiero w rezydencji swojego współpracownika, Illyrio Mopatisa. Varys oznajmia, że wraz z przyjaciółmi dąży do przywrócenia tronu Targaryenom, ale Tyriona bardziej jest zainteresowany winem niż polityką.

Ogromny posąg Harpii, dominujący nad piramidami w Meereen, jest obalony. W mieście zjawiają się zamaskowani mordercy. którzy noszą nazwę Synami Harpii. Atakują Nieskalanych, a na ciele zmarłego wroga pozostawiają swoją maskę. Daenerys rozkazuje odnaleźć morderców, a zabitego Nieskalanego pochować z honorami w Świątyni.

W Czarnym Zamku Jon Snow szkoli następnych rekrutów, a Sam Tarly prowadzi rozmowy z Goździk. Nocna Straż będzie niebawem wybierała nowego lorda dowódcę. Spośród kandydatów spore szanse na wybór ma ser Alliser Thorne.
Stannis zwołuję na rozmowę Jona Snow. Oznajmia, że pragnie zdobyć Północ, a jeśli uda mu się to osiągnąć, to zabije Roose Boltona, winnego śmierci Robba Starka. Stannis jest świadomy, że musi mieć ogromne wsparcie w czasie starcia. Ma nadzieję, że wolni ludzie ruszą razem z nim do walki o Winterfell, w zamian za to Stannis deklaruję im ułaskawienie, a po wygranej wojnie nadania ziemi. Wymaga hołdu od Mance’a Raydera, grożąc, że w przeciwnym razie spali Króla za Murem na stosie.

13 letni Robert Arryn ćwiczy walkę na miecze, a obserwują to Sansa Stark, Littlefinger i lord Royce. Młody Arryn jest nadal pod opieką Royce’a, a Petyr Baelish razem z Sansą udają się w dalszą podróż. Po drodze spotykają Brienne i Podricka.

W Królewskiej Przystani Cersei Lannister przyjmuję kondolencję składane po śmierci lorda Tywina. Wśród żałobników jest też Lancel. Kuzyn wygląda zupełnie inaczej, ubiera się w skromne szaty, chodzi boso i jak twierdzi jego ojciec, Kevan Lannister, jest jednym z religijnych fanatyków, którzy zyskali miano „wróbli”. Lancel w rozmowie z Cersei przyznaję, że żałuje swej przeszłości i jako nawrócony grzesznik odnalazł spokój.

Upojny wieczór Lorasa i Olyvara przerywa wkroczenie Margaery. Młoda królowa prosi swojego brata o zachowanie większej dyskrecji, ale Loras jest pewny, że w Królewskiej Przystani nie jest konieczne by się ukrywać ze swymi seksualnymi przygodami. Uważa także, że po śmierci Tywina Lannistera plany związane z poślubieniem Cersei zostaną anulowane.

Tyrion chce wiedzieć, dlaczego Varys uwolnił go z więzienia. Argument, że stało się to na prośbę Jaimego Lannistera, nie trafia mu do przekonania. Varys przekonuje Tyriona, że powinien przyczynić się do zwycięstwa władcy silniejszego niż Tommen, ale łagodniejszego niż Stannis, który zaprowadzi w królestwie porządek i sprawiedliwość i który pochodzi z odpowiedniego rodu. Władcą tym ma być Daenerys Targaryen.

Ulice Meereen są patrolowane przez oddziały Nieskalanych. Hizdahr wygłasza sprawozdanie ze swojej wyprawy do Yunkai- tamtejsi możnowładcy zgodzili się oddać władzę Radzie Starszych utworzonej z byłych właścicieli niewolników i wyzwoleńców, a rozstrzyganie istotniejszych problemów chcą powierzyć Daenerys. Mądrzy Panowie z Yunkai chcą ponownego otwarcia aren, ale Daenerys nie zgadza się na to. Nocą do otwarcia aren stara się przekonać ją Daario Naharis, który swoją karierę najemnika zaczął jako gladiator. Daario oznajmia jej również, że prawdziwą siłą są smoki, a nie armia Nieskalanych. Daenerys odwiedza uwięzione smoki i widzi, że nie ma nad nimi żadnej kontroli.

Jon Snow odwiedza w więzieniu Mance’a i informuję go o ultimatum postawionym przez Stannisa. Mance docenia Stannisa i jego dążenia, ale odmawia ukorzenia się przed Baratheonem, uważając, że byłoby to zdradą jego wszystkich ideałów. Dodatkowo oddanie swych ludzi, by umierali w cudzej wojnie, jest nie do przyjęcia dla Króla za Murem.
Mance na oczach braci z Nocnej Straży, Stannisa, jego żony i córki oraz garstki dzikich ludzi zostaje zaprowadzony na stos. Po przemowie, Melisadnre podkłada ogień. Egzekucję zakłóca Jon Snow, zabijając z łuku Mance’a Raydera.

 • 0.0
  • Global rating average: 0.0 out of 10
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0
  Średnia ocena na 0 głosów

Najlepiej ocenione odcinki

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Polityki Prywatności. Copyright by Net Seriale 2012 - 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone.